Kategorie bloga
add remove
Archiwum bloga
add remove

Typowe chaty w Andhra Pradesh

0 Komentarze
star_rateOcena artykułu 0

Zapraszamy na cykl artykułów o kulturach poszczególnych stanów Indii.

Dzisiaj zaprezentujemy typowe chaty budowane przez etniczne ludy stanu Andhra Pradesh.

Prezentowana na zdjęciu chata była zbudowana przez mieszkańców Haripuram w Dystrykcie Visakhapatnam (Vizag), stan Andhra Pradesh.

W Andhra Pradesh taka forma domu jest nazywana jako chuttillu, co oznacza okrągły dom. W obszarze występowania cyklonów, rybacy oraz rolnicy budują okrągłe chaty, które gnieżdżą sie w skupiska. Kształt oraz pozycja domów pozwala uniknąć katastrof zwiążanych z porywistymi wiatrami. Chata składa się z wewnętrznego okrągłego pokoju.

Pokój ten jest otulony o kolejną okrągłą sferę, jaką jest kuchnia po jednej stronie i spiżarka po drugiej. Roczny rezerwuar ziarna do spożycia przez rodzinę jest przechowywany w glinianych naczyniach. Rodzina śpi na zewnątrz w ciągu lata. Na zewnątrz znajduje się kolejne miejsce przygotowania dań. Czasem znajduje się tu (na zewnątrz) także schronienie dla wozu bydlęcego.

Dom ma również duży pojemnik z bambusa i błota okryty dachem ze strzechy do przechowywania niełuskanego ryżu.

Ściany chaty zbudowane są z błota. Gleba mieszana jest z wodą do otrzymania pożądanej konsystencji. Następnie kulki błota są pozycjonowane blisko siebie w rzędzie i tak od dołu do góry powstaje ściana. W jeden dzień może powstać tylko ok. 60 cm ściany. Ściana potrzebuje czasu na wyschnięcie, następnego dnia kolejne 60cm jest dobudowane.

Drewno palmyry jest używane na krokwie, strzecha z palmyry na dach, a wapno na pokrycie ścian. Pośrodku jest również dodatkowa pokrywa błota oraz drewna, aby chronić dodatkowo przed ogniem i deszczem. Ważne jest, aby kąt spadu dachu miał minimum 45 stopni. Jeśli kąt jest mniejszy, wówczas woda przechodzi przez liście strzechy i wpada do środka chaty. Zwisający dach chroni także błotniste ściany przed deszczem. Dlatego zwis jest tak duży, że dach prawie dotyka podłoża. Drzwi są zazwyczaj małe i zrobione z lokalnie dostępnego drewna.

W stanie Andhra Pradesh (potocznie zwana Andrą), rezydencja jest sprzątana codziennie rano z użyciem wody i odchodów krowy, a gospodyni domu rysuje mąką ryżową ozdoby na ziemii ( zwane muggulu w języku Telugu). To także znak oferowania jedzenia mrówkom oraz krowom. Na całym południu Indii kobiety zaczynają dzień o świcie kreatywnie.

Komentarze
Zostaw komentarz
Komentarz został pomyślnie dodany !
Musisz być zalogowany, aby zostawić komentarz!
Wystąpił błąd, proszę się z nami skontaktować!
Wpisz swoje imię!
Wpisz swój adres E-mail!
Wpisz swój komentarz!